PIKNIK PRZYJAŹNI
W ostatnią niedzielę wakacji, na Stadionie Miejskim w Więcborku odbył się coroczny Piknik Przyjaźni dla rodzin z terenu gminy Więcbork. Impreza zorganizowana została przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku i Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku. W pikniku udział wzięło ponad 200 osób, w dużej mierze rodzin z dziećmi.
Zaplanowano liczne zabawy i konkursy dla całych rodzin. W 2015 roku motywem przewodnim pikniku był cyrk. Dlatego też na imprezę zaproszono ZESPÓŁ CYRKOWY. Dorota, Dagmara, Julia i Erika prezentowały pokazy żonglerskie, akrobatyczne, pantomimiczne i iluzjonistyczne. Dziewczyny prowadziły też lekcje żonglerki, w których zgromadzone dzieci chętnie brały udział. Ponadto, dzieci mogły wziąć udział w ośmiu konkurencjach sportowo-rekreacyjnych m.in. rzucie na byka, rzucie kaloszem czy skokach w worku. Za ukończenie każdej, rozdawane były naklejki, wklejane później do specjalnych paszportów, które dzieci otrzymały przed rozpoczęciem imprezy. Za zebranie ośmiu naklejek, paszporty wymieniane były na słodki upominek. Dla najmłodszych do dyspozycji były zamki dmuchane i trampoliny, nie zabrakło również malowania twarzy, wielkich baniek mydlanych oraz balonowych zwierząt. Muzycznym gościem imprezy był zespół The Best Dance ze ŚDS w Więcborku, który wykonał największe dyskotekowe przeboje. Wystąpił też bałwanek Olaf, który rytmicznym tańcem rozruszał uczestników pikniku. Jak zwykle nie zabrakło pysznego piknikowego poczęstunku. Każdy uczestnik mógł spróbować kiełbaski z grilla, rozmaitych słodkich wypieków przygotowanych przez pracowników OPS w Więcborku oraz członków Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie w Więcborku. Była też wata cukrowa, popcorn oraz cała masa słodkości.
Piknik Przyjaźni 2015 sfinansowany został przez: Gminę Więcbork/MGOPS w Więcborku , Powiat Sępoleński (ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozyskanych przez Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku) i Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku ze środków własnych oraz sponsorów (Bank Spółdzielczy w Więcborku)
Celem imprezy było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu 201 mieszkańców miasta i gminy Więcbork w szczególności osób niepełnosprawnych poprzez kształtowanie prawidłowych umiejętności spędzania wolnego czasu z całą rodziną.
KLUB SENIORA
Klub Seniora działa od sześciu lat, odpowiadając na potrzeby ludzi starszych, częściowo izolowanych społecznie, niepełnosprawnych i samotnych do podejmowania wspólnych działań twórczych, kulturalnych i społecznych. Został stworzony z myślą o integracji i aktywizacji środowiska lokalnego. Podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu seniorów.
W 2015 r. zaplanowano i przygotowano cykl zajęć dla 42 seniorów, sfinansowanych ze środków własnych GMINY WIĘCBORK będących w dyspozycji MGOPS WIĘCBORK, tj:
- warsztaty literackie;
- warsztaty z psychologiem;
- zajęcia z gerontologiem;
- wyjazd integracyjny do Branicza;
- spotkanie integracyjne z klubem seniora ,,Jesień” z Tucholi;
- wyjazd integracyjny na przemarsz kapeluszowy odbywający się w Bydgoszczy.
Kolejny rok STOWARZYSZENIE AKTYWNYCH SPOŁECZNIE włączyło się w realizację działań partnerskich na rzecz rozwoju oferty edukacyjno-kulturalnej dla osób starszych z terenu gminy. W 2015 r. zaplanowano, pozyskano i rozliczono środki finansowe na 4 przedsięwzięcia, w ramach konkursów ogłoszonych przez:
1. BURMISTRZA WIĘCBORKA – w ramach konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w zakresie kultury, kultury fizycznej, sportu i rekreacji. Zrealizowano przedsięwzięcie dla 20 seniorów pn. „RUCH TO ZDROWIE-KAŻDY SENIOR CI TO POWIE”. Uczestnicy w okresie VI-IX.2015 r. aktywnie brali udział w spacerach Nordic Walking. Zakupiono również 18 par kijków.
2. POWIAT SĘPOLEŃSKI, ze środków PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – w ramach zadania zorganizowano 8 spotkań o charakterze edukacyjno-kulturalnym, pn.:
- Wyjazd integracyjny do Stajni „Branicz” w Zabartowie;
- Listonosz, sekretarka czy policjant – o zawodach świata z humorem;
- Spotkanie integracje z Klubem Seniora „JESIEŃ” z Tucholi;
- Świat mężczyzn oczyma kobiet;
- Ćwiczymy i rozgrzewamy umysły;
- Specyfika zaburzeń psychicznych i ich leczenie;
- Wieczór andrzejkowy pełen muzyki i magii;
- Piosenki zimowo-świątecznie.
3. WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE – konkurs ofert pn. „Wspieranie aktywizacji i integracji społecznej seniorów”. Zrealizowano przedsięwzięcie dla 40 seniorów, pn. „W KAŻDYM WIEKU DOZWOLONE OD SENIORA DO JUNIORA”. Uczestnicy w okresie VI-XII.2015 r. uczestniczyli w:
- warsztatach ceramicznych;
- warsztatach rękodzieła artystycznego;
- spotkaniu edukacyjno-kulturalnym – SPOTKANIE INTEGRACJE Z KLUBEM SENIORA „JESIEŃ” Z TUCHOLI”.
4. MINISTERSTWO RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt zrealizowano w partnerstwie z Gminą Więcbork/MGOPS, Gminą Więcbork/MGOK, Biblioteką Publiczną oraz Kołami Gospodyń Wiejskich w Jastrzębcu, Nowym Dworze oraz w Sypniewie. Do udziału w projekcie, będącego II edycją projektu zrealizowanego z sukcesem w 2014 roku, zaproszono w szczególności osoby 60+. Na zaproszenie do wspólnych spotkań odpowiedziało aż 320 więcborczan, z czego prawie 70% to właśnie seniorzy. W spotkaniach uczestniczyli również seniorzy z Klubu Seniora oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki zrzeszeni przy Bibliotece Publicznej w Więcborku.
Z uwagi na bardzo duże powodzenie zaplanowanych działań w I edycji projektu, realizowano podobne działania, tj. – warsztat rękodzieła, – warsztat kulinarny, – 4 wyjazdy edukacyjno-kulturalne w miejsca związane z Krajną, oraz – uroczyste podsumowanie projektu będące jednocześnie Spotkaniem Opłatkowym. Wszystkie elementy zajęć zorganizowano w taki sposób, aby w jak największym stopniu na nowo odkryć piękno Naszej Krajny. Na zakończenie projektu powstała PUBLIKACJA.
Projekt realizowany był w okresie VII-XII 2015 r.
Patronat nad projektem objęła posłanka na Sejm VII kadencji – pani Iwona Kozłowska.
Dodatkowo ze środków WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, w ramach konkursu ofert pn. „Działania wspierające dla osób przewlekle chorych” oraz środków BURMISTRZA WIĘCBORKA zrealizowano przedsięwzięcie, pn. „USŁUGI BEZ BARIER” w którym wzięły udział 24 osoby, długotrwale chore, na co dzień korzystające z usług opiekuńczych, świadczonych w miejscu zamieszkania.
Uczestnicy w okresie VI-XII 2015 roku mogli bezpłatnie skorzystać z:
- usług fryzjera;
- usług kosmetyczki;
- usług specjalistyczno-usprawniających świadczonych przez rehabilitantkę (nauka gimnastyki, używania sprzętu ortopedycznego, poradnictwo specjalistyczne);
- usług pralni chemicznej.
KLUB INTEGRACJI SPOŁECZNEJ
W Klubie od 2007 roku udzielane jest wsparcie rozpoczynające się od integrowania się grup osób zazwyczaj o podobnych trudnościach i problemach życiowych, które chcą samoorganizować się oraz podejmować wspólnie przedsięwzięcia w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej. Uczestnikami zajęć w Klubie zazwyczaj są osoby bezrobotne.
W ramach kolejnej edycji przygotowano program reintegracji społecznej dla 44 osób bezrobotnych (3 grupy warsztatowe), realizujących prace społecznie użyteczne. Celem głównym było wzmocnienie aktywności i samodzielności życiowej oraz zawodowej osoby bezrobotnej poprzez rozwinięcie aktywnych form integracji społecznej.
Edycja obejmowała udział w 3 spotkaniach z zakresu reintegracji społecznej, tj.:
- spotkanie ze specjalistą z zakresu prawa pracy;
- spotkanie edukacyjne z pedagogiem szkolnym;
- spotkanie ze specjalistą z zakresu zdrowego żywienia.
Dodatkowo, w Klubie realizowano w 2015 roku Program Integracja i Aktywizacja współfinansowany ze środków Funduszu Pracy. W programie wzięło udział 10 osób bezrobotnych: 6 kobiet i 4 mężczyzn, którzy zostali objęci działaniami aktywizacyjnymi zleconymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim Stowarzyszeniu Dorośli Dzieciom w Sępólnie Krajeńskim.
Celem „PAI 2015” było zwiększenie szans na uzyskanie i utrzymanie zatrudnienia przez osoby znajdujące się w szczególnie sytuacji na rynku pracy. W czasie trwania „PAI 2015” osoby bezrobotne zostały zakwalifikowane do udziału w trwającym dziewięć tygodni bloku zajęć z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej. Podczas zajęć uczestnicy PAI 2015 mieli możliwość skorzystać z wyjazdu integracyjnego na kręgle do Chojnic oraz z ogniska integracyjnego. Po zakończeniu programu PUP w Sępólnie Krajeńskim, wszystkich uczestników programu zakwalifikował do II profilu pomocy, podejmując decyzję o przedłużeniu możliwości wykonywania przez te osoby prac społecznie użytecznych do połowy grudnia 2015 r.
Nadmienia się, iż program realizowany był na terenie 4 gmin powiatu sępoleńskiego, dla łącznie 36 bezrobotnych z ustalonym profilem pomocy III, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. W każdej gminie aktywne wsparcie w realizacji programu świadczył ośrodek pomocy społecznej.