PROJEKT SYSTEMOWY ,,INTERAKTYWNI’’
W 2012 r. MGOPS w Więcborku po raz piąty otrzymał dotację i przystąpił do realizacji projektu pn. „interAKTYWNI”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków Budżetu Państwa.
W 2012 roku projekt skierowany był do 46 osób – mieszkańców gminy Więcbork, korzystających z pomocy społecznej, które nie pracują lub są zagrożone utratą pracy, a także są w wieku aktywności zawodowej, o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Ponadto, w projekcie udział wzięły osoby o niskiej motywacji do zmiany swojej sytuacji, które są przyzwyczajone do korzystania z pomocy społecznej.
W 2012 roku projekt zakładał realizację:
- kontraktów socjalnych (38 uczestników – 33 kobiet i 5 mężczyzn)
Uczestnikom kontraktów socjalnych zaoferowano wsparcie w postaci warsztatów, szkoleń, kursów (m.in. kurs prawa jazdy kat. B, warsztaty z doradcą zawodowym, trening kompetencji i umiejętności społecznych, warsztat kulinarny, szkolenie z zakresu obsługi komputera i komunikacji internetowej, warsztat dla rodzica, indywidualne poradnictwo specjalistyczne, asystentura rodziny).
Ponadto, uczestnicy otrzymali zasiłki celowe, wypłacone na podstawie wprowadzonego Sytemu Zasiłków Motywujących oraz wzięli udział w działaniach środowiskowych (spotkanie otwierające i podsumowujące realizację projektu).
- Programu Aktywności Lokalnej (8 uczestników w tym: 7 kobiet i 1 mężczyzna wraz z otoczeniem).
Program Aktywności Lokalnej realizowany był na terenie Runowa Krajeńskiego. Zajęcia grupowe odbywały się w tamtejszej Świetlicy Wiejskiej. Dla uczestników-mieszkańców wsi, przygotowano szereg form wsparcia takich jak warsztaty dla rodzica, komputerowe i kulinarne. Ponadto, uczestnicy mogli skorzystać z indywidualnego poradnictwa specjalistycznego.
Dodatkowym wsparciem była wypłata zasiłków celowych oraz uczestnictwo w działaniach środowiskowych, w których udział wzięła cała społeczność Runowa Krajeńskiego.
W ramach spotkań o charakterze integracyjnym odbyła się wycieczka do miasteczka kowbojskiego „Kansas City” w Grudziądzu, a raz w tygodniu, przez trzy miesiące, do Świetlicy Wiejskiej przyjeżdżał pedagog ze Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH” w Więcborku, który prowadził zajęcia dla dzieci. W ramach spotkań o charakterze sportowym, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Runowie Krajeńskim, sześć razy pojechały na basen do Złotowa. Ponadto, uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniu otwierającym i podsumowującym realizację projektu.
PIKNIK PRZYJAŹNI
W ostatnią niedzielę wakacji, na skwerze przy Urzędzie Miejskim odbył się coroczny Piknik Przyjaźni. Impreza skierowana była do ponad 50 rodzin z terenu gminy Więcbork. Odbiorcami były rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi oraz rodziny z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi. Z zaproszenia skorzystało ponad 100 osób.
Podczas pikniku promowano ogólnopolską akcję „Postaw na rodzinę”, której wdrażaniem na terenie gminy Więcbork, zajmuje się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Więcborku.
Każdy mógł podziwiać panoramę Więcborka z wysięgnika, obsługiwanego przez strażaków z KPPSP w Sępólnie Krajeńskim, oglądać motocykle Bractwa Motocyklowego „Krajna”, poskakać na zamkach dmuchanych i trampolinach, podziwiać przepiękne prace rękodzielnicze wykonane przez uczestników Klubu Seniora, a za sprawą wychowawców ze Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech”, nauczyć się tworzyć zwierzęta z balonów zwierzęta oraz kwiaty z bibuły. Ponadto przy stoisku Krajeńskiego Parku Krajobrazowego można było zasięgnąć wielu ciekawych informacji na temat gatunków roślin i zwierząt. Jak zwykle nie zabrakło pysznego jedzenia. Były: bigos, grochówka, chleb ze smalcem i cała masa słodyczy z watą cukrową na czele. Jednak największą popularnością cieszyły się ciasta, upieczone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Runowie, uczestników Klubu Seniora, członków Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie i pracowników MGOPS, a także więcborskiego cukiernika pana Ryszarda Gładkowskiego. Najbardziej oblegane były jak zwykle trampoliny i podnośnik strażacki. Wszystkie atrakcje wywoływały uśmiech na twarzach zarówno dzieci jak i dorosłych. Zabawa była znakomita. O nudzie nie mogło być mowy.
Imprezę zorganizowali: Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Więcborku, Świetlica Środowiskowa „Uśmiech” w Więcborku.
Piknik współfinansowany był przez burmistrza Więcborka, Bank Spółdzielczy w Więcborku, a także ze środków przeznaczonych na profilaktykę alkoholową.
KLUB SENIORA
Klub Seniora został powołany w 2009 r. w wyniku realizacji projektu konkursowego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji, pn. „W 80 dni dookoła aktywności – Klub Seniora w gminie Więcbork”. Po zakończeniu realizacji projektu od października 2010r. do chwili obecnej Seniorzy cyklicznie uczęszczają na zajęcia.
Klub powstał jako odpowiedź na potrzeby ludzi starszych, częściowo izolowanych społecznie, niepełnosprawnych i samotnych do podejmowania wspólnych działań twórczych, kulturalnych i społecznych. Został stworzony z myślą o integracji i aktywizacji środowiska lokalnego. Podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu.
W 2012 roku spotkania klubowiczów sfinansowano z następujących środków:
- Powiatu Sępoleńskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnicy mogli czynnie przygotować i uczestniczyć w:
- zajęciach: kulinarnych, z samoobrony, fotograficznych, dydaktycznych, zajęciach prowadzonych przez psychologa, z biblioterapii, ceramicznych, animacyjnych;
- wyjazdach integracyjnych, np. do Torunia; Opery Nova w Bydgoszczy na występ Kabaretu Neo-Nówka, do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim na występ muzyczny „Zadumanie”;
- wyjściu do kina „Promień” na seans filmowy;
- uczestniczyć we wspólnym spotkaniu opłatkowym.
- Burmistrza Więcborka w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w zakresie kultury, kultury fizycznej, sportu i rekreacji. Dotację na realizację zadania pn. „Senior zawsze młody duchem i ciałem” – Nordic walking pozyskało Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku. Seniorzy przez dziesięć tygodni aktywnie brali udział w zajęciach zarówno teoretycznych jak i praktycznych.
- Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Dotację pozyskało Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku w partnerstwie z Gminą Więcbork/MGOPS przygotowując ofertę pn. „Klub Seniora w gminie Więcbork”.
Akcja pn. „Idą Święta”:
- warsztaty rękodzieła, pn. „Przystanek Aniołowo”;
- 6 spotkań integracyjnych, pn. „Z opłatkiem w ręku”, tj. jedno w Więcborku oraz w 5 Świetlicach Wiejskich zorganizowane przez wybrane Koła Gospodyń Wiejskich;
- „Bombowy Wyjazd” do Fabryki Bombek w Gnieźnie.
Konferencja, pn „Wiedza – Mądrość – Doświadczenia atuty które posiadasz” zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych z udziałem prelegentów, praktyków zajmujących się na co dzień problematyką osób starszych. Przedsięwzięcie było wspaniałą okazją do wymiany informacji i doświadczeń zaproszonych gości, wiedzy i mądrości pokoleń.
Dodatkowo w ramach projektu utworzono siedzibę Klubu, tzw. „Strefa Seniora” w Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech”.
KLUB INTEGRACJI SPOŁECZNEJ
W Klubie udzielane jest wsparcie rozpoczynające się od integrowania się grup osób zazwyczaj o podobnych trudnościach i problemach życiowych, które chcą samoorganizować się oraz podejmować wspólnie przedsięwzięcia w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej.
W ramach kolejnej edycji działalności KIS przygotowano program dla niepełnosprawnych kobiet, pt. „Przełamać bariery”. Celem głównym było ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego kobiet zamieszkujących miasto i gminę Więcbork, poprzez rozwijanie aktywnych, zawodowych i integracyjnych działań na rzecz niepełnosprawnych.
Uczestniczkami zajęć było 10 niepełnosprawnych kobiet, nieaktywnych zawodowo.
Cykl wsparcia odejmował 3 miesiące (X-XII/2012). Podczas zajęć uczestniczkom KIS zaoferowano bezpłatnie: materiały szkoleniowe, edukacyjne, poczęstunek. Na zakończenie cyklu spotkań (15.XII) przygotowano uroczyste spotkanie integracyjne z okazji Świąt Bożego Narodzenia, podczas którego wręczono między innymi zaświadczenia o odbytym kursie fotograficznym oraz zdjęcia z sesji fotograficznej (studyjnej i plenerowej), w której wzięły udział uczestniczki KIS.
Zrealizowane działania w KIS, edycja 2012 r.:
- Trening umiejętności interpersonalnych, pt. ,,Przełamać bariery’’
- Warsztaty pt. ,,Stwórzmy dzieło wspólnymi rękoma’’: warsztat rękodzieła, warsztat kulinarny
- Warsztat pt. ,,Kobieta zawsze piękna’’
- Warsztat fotograficzny pt. ,,Wiele dróg i jedna pasja’’
- Wykład ,,Kobieta niepełnosprawna i moje prawa’’
- Szkolenie ,,Pierwsza Pomoc’’
- Spotkanie informacyjno-doradcze pt. ,,Niepełnosprawny pracujący’’
- Kontakt socjalny
PROGRAM ,,DOSTARCZANIE ŻYWNOŚCI DLA NAJUBOŻSZEJ LUDNOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ– PEAD’’
MGOPS w Więcborku jest koordynatorem programu na terenie gminy. Kolejny rok porozumienie dookreślające zasady wydawania żywności oraz zakres i rodzaj wykonywanie sprawozdawczości podpisano z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej w Bydgoszczy – który dystrybuuje żywność na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
W 2012 r. wsparciem tut. ośrodka w ramach programu PEAD objęte zostały osoby i rodziny pozostające w 320 gospodarstwach domowych, o łącznej liczbie 1.083 osoby, w tym rodziny z dziećmi, zwłaszcza rodziny wielodzietne, osoby starsze, samotne, niepełnosprawni i osoby bezdomne.