Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku w 2008 roku realizował projekt systemowy pn. „interAKTYWNI – aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie gminy Więcbork”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt był skierowany do osób, które nie pracują i są w wieku aktywności zawodowej, w szczególności długotrwale bezrobotne o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Takim osobom szczególnie trudno powrócić na rynek pracy, przez co są narażone na różne formy wykluczenia. Celem głównym Projektu w 2008 jest przygotowanie 16 osób długotrwale bezrobotnych do aktywnego powrotu do życia społecznego i zawodowego poprzez zespół działań motywacyjno-aktywizujących. W ramach zawartych z Uczestnikami Projektu – kontraktów socjalnych został wdrożony 3 etapowy zespół działań. Etap I – etap motywacji Uczestników Projektu do podejmowania aktywności; Etap II – indywidualnego podejścia do Uczestników Projektu; Etap III – aktywizacji zawodowej Uczestników. Projekt będący elementem wielu działań podejmowanych przez MGOPS w Więcborku na rzecz aktywnej integracji był realizowany w okresie od 01 czerwca do 31 grudnia 2008 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekty współfinansowane ze środków PFRON
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku w 2008 r. uzyskał dotację na realizację 4 projektów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Wieczerza Wigilijna
Projekt socjalny „Wieczerza Wigilijna” zakładał zorganizowanie spotkania opłatkowego dla około 40-osobowej grupy osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Spotkanie miało wielowymiarowy charakter zarówno na płaszczyźnie kontaktów interpersonalnych jak i poczucia solidaryzmu lokalnej społeczności. Uściślając, miało za zadanie zintegrowanie środowiska osób niepełnosprawnych i samotnych. Uściślając, ma za zadanie zintegrowanie środowiska osób niepełnosprawnych i samotnych.
- Piknik Przyjaźni
Piknik Przyjaźni to cykliczna impreza integracyjna dla 40 dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy Więcbork. Impreza organizowana jest przez Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Świetlica Środowiskowa, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz stowarzyszenie Aktywnych Społecznie. Celem głównym imprezy było ograniczenie wykluczenia społecznego dzieci niepełnosprawnych poprzez rozwój środowiskowych form wsparcia.
- Spotkania integracyjne
Cztery cykliczne spotkania, organizowane w sali Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku.
Każde spotkanie ukierunkowane było konkretną tematyką. Muzyka, taniec i śpiew, to główne elementy tych spotkań. Wszystkie spotkania urozmaicone były zabawami integracyjnymi. Za udział każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Niejeden młodzian mógłby pozazdrościć formy i poczucia humoru uczestnikom spotkań.
- Wieczór z biesiadą
We wrześniu odbyła się wycieczka śladami naszych przodków. Uczestnicy zwiedzili urokliwe i tajemnicze zakątki skansenu znajdującego się w Osieku nad Notecią. Uczestnicy poznawali kulturę ludową wielu regionów Polski. Zwiedzili starodawne chaty i poznali ludzi wykonujących różne starodawne zawody. Na zakończenie wyprawy wycieczkowicze odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne w Luchowie. Cała grupa skosztowała dwudaniowy obiad. Przy dźwiękach muzyki w tanecznych nastrojach zakończyła się wrześniowa wyprawa.