Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku rozwijając swoją działalność ponadstandardowe funkcje aktywnie działa w kierunku poszerzania swojej oferty. W tym celu tut. Ośrodek jest współpartnerem projektów, które mogą być realizowane z udziałem zewnętrznego dofinansowania. Zapraszamy do zapoznania się opisem projektów realizowanych w 2007 r.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku uzyskał dotację na realizację projektu „KIS – Kreatywni i Samodzielni” ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach ogłoszonego konkursu pn. „Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu” na utworzenie „Klubu Integracji Społecznej w środowisku wiejskim” Projekt przeznaczony jest dla mieszkańców miasta i gminy Więcbork, osób długotrwale bezrobotnych, chcących nabyć nowe, atrakcyjne kompetencje zawodowe i społeczne.
Wartość dotacji: 15.000,00 zł
Swojacy.pl
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku uzyskał dotacje na realizację projektu „Klub Wzajemnego Wsparcia – Swojacy. pl” w ramach ogłoszonego konkursu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przyczyni się do osiągania celów określonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Programie „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” i zmierzać będzie do budowania lokalnej, kompleksowej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Wartość dotacji : 21.260,00
Projekty współfinansowane ze środków PFRON
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku w 2007 r. uzyskał dotację na realizację 5 projektów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wartość dotacji ogółem: 19.060,00 zł
Z dotacji PFRON zostaną zrealizowane:
- Piknik Przyjaźni
Projekt socjalny pn. „Piknik Przyjaźni” zakładał zorganizowanie imprezy plenerowej przeznaczonej jest dla 70-osobowej grupy dzieci niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Więcbork. „Piknik Przyjaźni” to impreza cykliczna, organizowana już od 2 lat dla dzieci specjalnej troski. Podczas spotkania zamierza się wykorzystał bogactwo metodyczne pedagogiki zabawy. Muzyka, taniec, ruch to dla dzieci niepełnosprawnych możliwość swobodnego wyrażania swych uczuć i pragnień.
- Biesiada nad jeziorem
Projekt socjalny „Biesiada nad jeziorem” zakładał zorganizowanie dwóch spotkań biesiadnych w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem MOCHEL w Luchowie dla 40-osobowej grupy osób niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Więcbork.
- Wycieczka do Trójmiasta
Projekt socjalny pn. „Turystyczne wojaże po Polsce – wycieczka do Trójmiasta” zakłada zorganizowanie jednej jednodniowej wycieczki krajoznawczej do ciekawych zakątków Trójmiasta. Uczestnikami wycieczki będzie 40-osobowa grupa osób starszych, niepełnosprawnych zamieszkujących tereny miasta i gminy Więcbork. Podczas trwania wycieczki Projektodawca zapewnia profesjonalną opiekę pielęgniarską, bilety wstępu oraz wyżywienie.
- Spotkania Integracyjne
Projekt socjalny pod wymowną nazwą „Bądźmy razem – nie musisz być sam” zakładał zorganizowanie cyklicznych spotkań integracyjnych dla około 45-osobowej grupy osób. Spotkania organizowane są już od 3 lat i wpisały się do kalendarza przedsięwzięć organizowanych przez MGOPS w Więcborku. Pomysł spotkań się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem ze strony uczestników.
- Wieczerza Wigilijna
Projekt socjalny „Wieczerza Wigilijna” zakładała zorganizowanie spotkania opłatkowego dla około 60-osobowej grupy osób niepełnosprawnych. Spotkanie miało wielowymiarowy charakter zarówno na płaszczyźnie kontaktów interpersonalnych jak i poczucia solidaryzmu lokalnej społeczności. Uściślając, miało za zadanie zintegrowanie środowiska osób niepełnosprawnych i samotnych. Wieczerza organizowana jest już od kilku lat dla osób, które w ten wyjątkowy czas chcą podzielić się opłatkiem z innymi osobami o podobnych problemach dnia codziennego.
Projekty z udziałem MGOPS Więcbork
Chodź pomaluj mój świat
Projekt pn. „Chodź pomaluj Mój świat…” zakładał zorganizowanie cyklu integracyjnych spotkań dla dzieci niepełnosprawnych wraz z ich sprawnymi rówieśnikami.
W ramach realizacji projektu przygotowano i wdrożono program integracyjno-usprawniający, oparty na szeroko rozumianej terapii zajęciowej.
Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku, a uzyskana dotacja pochodziło ze środków Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.
MGOPS Więcbork udostępnił nieodpłatnie na potrzeby realizacji projektu pomieszczenia Środowiskowego Domu Samopomocy.
Wartość wkładu MGOPS: 2.100zł.
Wartość dotacji: 10.000zł