Klub Seniora działa od sześciu lat odpowiadając na potrzeby ludzi starszych, częściowo izolowanych społecznie, niepełnosprawnych i samotnych do podejmowania wspólnych działań twórczych, kulturalnych i społecznych. Został stworzony z myślą o integracji i aktywizacji środowiska lokalnego. Podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu seniorów.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywnych Społecznie w Więcborku na rzecz rozwoju oferty edukacyjno-kulturalnej pozyskuje środki z różnych źródeł . W 2015 roku spotkania klubowiczów sfinansowano z następujących środków:
1. BURMISTRZA WIĘCBORKA – konkurs ofert na wykonanie zadań publicznych w zakresie kultury, kultury fizycznej, sportu i rekreacji. Zrealizowano przedsięwzięcie dla 20 seniorów pn. „Ruch to zdrowie-każdy Senior ci to powie”. Uczestnicy w okresie VI-IX.2015 r. aktywnie brali udział w spacerach Nordic Walking, zakupiono 18 par kijków.
Celem głównym propagowanie i upowszechnianie Nordic Walking jako metody przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, w tym wspomagającej leczenie chorób układu krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostnego u 20 osób starszych poprzez ich udział w cyklu zajęć sportowych.
2. PAŃSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – nazwa zadania to „Klub Seniora w gminie Więcbork”. Zorganizowano osiem spotkań integracyjnych o charakterze edukacyjno-kulturalnym m.in: Piknik w klimatach westernowskich, Listonosz, sekretarka czy policjant – o zawodach świata z humorem, Wieczór andrzejkowy pełen muzyki i magii
Celem głównym zadania było: Rozwijanie i propagowanie różnych form aktywności seniorów oraz zapobieganie marginalizacji i wykluczenia społecznego.
3. WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE – konkurs ofert pn. „Wspieranie aktywizacji i integracji społecznej seniorów”. Zrealizowano przedsięwzięcie dla 40 seniorów, pn. „W KAŻDYM WIEKU DOZWOLONE OD SENIORA DO JUNIORA”. Uczestnicy w okresie VI-XII.2015 r. uczestniczyli w:
a) warsztatach ceramicznych;
b) warsztatach rękodzieła artystycznego;
c) oraz w 1 spotkaniu edukacyjno-kulturalnym – przyjazd Klubu Seniora „Jesień” z Tucholi.
Celem głównym było zwiększenie aktywności społecznej u cn. 40 uczestników Klubu Seniora w gminie Więcbork (osób po 60 roku życia) poprzez czynny udział w cyklu zajęć doskonalących kompetencje społeczne.
W trakcie XX Wieczoru Seniora zorganizowano wystawę prezentującą efekty realizacji poszczególnych modułów warsztatów. Udostępniono do wglądu dwa tomy kroniki Klubu Seniora.
4. MINISTERSTWO RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt zrealizowano w partnerstwie z Gminą Więcbork/MGOPS, Gminą Więcbork/MGOK, Biblioteką Publiczną oraz Kołami Gospodyń Wiejskich w Jastrzębcu, Nowym Dworze oraz w Sypniewie. Do udziału w projekcie, będącego II edycją projektu zrealizowanego z sukcesem w 2015 roku, zaproszono w szczególności osoby po 60. r. życia. Na zaproszenie do wspólnych spotkań odpowiedziało aż 320 więcborczan, z czego prawie 70% to właśnie seniorzy. W spotkaniach uczestniczyli również seniorzy z Klubu Seniora oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki zrzeszeni przy Bibliotece Publicznej w Więcborku.
Z uwagi na bardzo duże powodzenie zaplanowanych działań w I edycji projektu, realizowano podobne działania, tj. – warsztat rękodzieła, – warsztat kulinarny, – 4 wyjazdy edukacyjno-kulturalne w miejsca związane z Krajną, oraz – uroczyste podsumowanie projektu będące jednocześnie Spotkaniem Opłatkowym. Wszystkie elementy zajęć zorganizowano w taki sposób, aby w jak największym stopniu na nowo odkryć piękno Naszej Krajny.
Na zakończenie projektu powstała PUBLIKACJA, której celem była promocja najciekawszych przykładów odkrytego na nowo bogactwa kulturowego Krajny, jak również promocja aktywności lokalnej w postaci zawiązanego partnerstwa w wyniku, którego w głównej mierze osoby starsze mogły uczestniczyć w przedsięwzięciu, na które udało się uzyskać dofinansowanie.
Celem projektu było zwiększenie aktywności społecznej u min. 200 osób (K/M) z terenu miasta i gminy Więcbork poprzez współorganizację i udział tych osób w działaniach promujących integrację wewnątrz i międzypokoleniową. Zajęcia które miały na celu integrację wewnątrz- i międzypokoleniową udowodniły bowiem, że wszyscy nieprzerwanie czują mocną wieź i tożsamość z kulturą, obyczajami i historią Krajny. Patronat nad projektem objęła posłanka na Sejm VII kadencji – pani Iwona Kozłowska.
5. GMINA WIĘCBORK/MGOPS WIĘCBORK (środki własne gminy) w ramach działań środowiskowych związanych z aktywną integracją zorganizowano następujące zajęcia dla seniorów:
a) zajęcia z warsztatów literackich (podczas których omawiano wybrane dzieła literackie, rozwiązywano łamigłówki, analizowano zagadnienia z przeróżnych dziedzin życia);
b) warsztaty z psychologiem (warsztaty polegały na ćwiczeniu pamięci i koncentracji, seniorzy poznali funkcjonowanie własnej pamięci);
c) zajęcia z gerontologiem (polegające na zapoznaniu seniorów z procesem starzenia);
d) wyjazd integracyjny do Branicza;
e) integracja z Klubem Seniora „Jesień” z Tucholi;
f) wyjazd do Bydgoszczy na Przemarsz Kapeluszowy.
Powstaje miesięczny HARMONOGRAM SPOTKAŃ DLA SENIORÓW organizowanych przez różne podmioty na terenie gminy.
Zobacz też:
- Dzień Babci i Dziadka w Klubie Seniora
- Klub Seniora na koncercie Wojciecha Gąsowskiego
- „Senior” inspiruje…
- Walentynki przy pączku
- Dzień Kobiet w Klubie Seniora
- Zumba i warsztaty rękodzielnicze
- O zdrowym odżywianiu na Ukrainie
- Razem dla Natalii
- Seniorzy ćwiczyli pamięć i koncentracje oraz omawiali dzieła literackie
- II Parada postaci bajkowych
- Kapeluszowy zawrót głowy
- Biesiada w stylu westernowskim
- Zajęcia nordic walking dla seniorów rozpoczęte
- Krajna batikiem malowana
- Scrapbooking i krajeńskie przepiśniki
- Rękodzieło artystyczne seniorów
- Kolejne zajęcia nordic walking dla seniorów z gminy Więcbork
- Odkrywamy piękne zakątki Krajeńskiego Parku Krajobrazowego
- Seniorzy na festynie w Suchorączku
- Zakończenie zajęć nordic walking
- Borowiaccy na Krajnie
- Poznajemy historię Krajny w Potulicach
- MGOPS wyróżniony podczas XX Wieczoru Seniora
- Dzień ziemniaka w Suchorączku
- Krajeńska Kuchnia ze smakiem owoców, warzyw i ziół
- Powiatowa debata społeczna pn. „Starszy nie znaczy bezbronny”
- Krajna tańcem i śpiewem malowana
- Zasmakuj się w Krajeńskiej kuchni, w jesiennych klimatach
- Koncert Jacka Silskiego
- Tradycja i współczesność naszego regionu
- Święto Wolontariatu u AMICUSA
- Andrzejki w Klubie Seniora
- Podsumowujemy warsztaty w Nowym Dworze
- Mikołajki na Rynku
- Podsumowujemy warsztaty w Jastrzębcu
- Podsumowujemy warsztaty w Sypniewie
- „Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…”