Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku w okresie od 01.10.2009r. do 30.09.2010r. realizował projekt konkursowy, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji, pn. „W 80 dni dookoła aktywności – Klub Seniora w gminie Więcbork”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Koncepcję projektową przygotowano z myślą o Seniorach zamieszkujących na terenie miasta i gminy Więcbork – osobach nieaktywnych zawodowo. Do stworzenia Klubu przyczynił się Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Więcborku.
W trakcie toczonych dyskusji wskazano na potrzeby Seniorów związane przede wszystkim z ograniczonym dostępem do interesujących informacji oraz niechęcią do pobudzania swoich zainteresowań czy pasji.
Działania projektowe zrealizowano w dwóch modułach, tj.:
1. MODUŁ EDUKACYJNY, w ramach którego przeprowadzono:
– 36 spotkań ze specjalistami (tj.: prawnik; lekarz; dietetyk i psycholog, muzyk i cukiernik);
– 18 spotkań członków „Akademii filmu, literatury i muzyki” prowadzonych przez polonistkę;
– 8 spotkań w ramach „Kółka Gier Towarzyskich” prowadzonych przez Instruktora Szachów;
– 9 spotkań w ramach warsztatów komputerowych prowadzonych przez Informatyka (9 spotkań dla każdej z 2 utworzonych grup);
– 9 spotkań ze stylistką (tematyka spotkań dotyczyła wizerunku osobistego zarówno kobiet jak i mężczyzn);
2. MODUŁ ANIMACYJNY, w ramach którego zorganizowano:
– Kącik prasowy (uczestnicy mieli możliwość czytania aktualnych czasopism, oglądania filmów, grania w różnego rodzaju gry towarzyskie);
– Kącik Internetowy (zdobyte na warsztatach komputerowych umiejętności uczestnicy pod okiem zaangażowanego informatyka mogli wykorzystać przy korzystaniu z 2 zestawów komputerów; komputery były podłączone do sieci Internet; kącik umożliwił czerpanie wiedzy, nawiązywanie nowych kontaktów, m.in. za pomocą komunikatorów internetowych; w ramach powstałego Kącika odbyło się 8 spotkań);
– 1 wyjazd do Kina Cinema City w Bydgoszczy na komedię, pt. „Fenomen”;
– 1 wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na operetkę „Zemsta Nietoperza”;
– 2 wyjścia do kina „PROMIEŃ” w Więcborku na film „Ciacho” i „Hrabina Cosel”;
– 1 wystawę prac twórczości seniorów.
Łącznie odbyło się 80 spotkań grupowych (stąd też tytuł projektu). Spotkania organizował Animator, który sprawował bezpośrednią opiekę nad Seniorami.
Uczestnicy spotkań mieli wpływ na charakter spotkań poprzez wskazywanie potrzeb i preferowanej tematyki oraz możliwość czynnego uczestniczenia w trakcie planowania zadań realizowanych w projekcie.
Dla wszystkich Uczestników Klubu zorganizowano ostatnie podsumowujące Projekt spotkanie. W trakcie części oficjalnej wręczono dyplomy i złożono podziękowania.
Promocja projektu obejmowała działania informacyjne poprzez utworzenie strony internetowej, zamieszczenie artykułów prasowych w czasopismach regionalnych i lokalnych oraz w prowadzonej przez Klubowiczkę Kronice Klubu Seniora. Na potrzeby projektu przygotowano plakat promocyjny, którego głównym hasłem było „A babcia znowu w klubie” oraz ulotkę informacyjną.
Cel główny projektu:
Aktywizacja i integracja osób starszych z terenu gminy Więcbork oraz ich reintegracja społeczna poprzez rozwinięcie oferty dla seniorów
Cel główny osiągnięto poprzez zrealizowanie celów szczegółowych:
1. włączenie osób starszych w system działań edukacyjnych (praca na komputerze, korzystanie z Internetu i udział w spotkaniach ze specjalistami);
2. rozbudzanie zainteresowań poprzez zorganizowanie czasu wolnego w Klubie Seniora, wzbogacanie kulturalne;
3. kompensacja braków w dopływie informacji poprzez korzystanie z Internetu i kącika prasowego;
4. motywowanie do rozwijania umiejętności i indywidualnych zainteresowań;
5. zapobieganie marginalizacji społecznej osób starszych.
Grupę docelową projektu stanowiły osoby spełniające jednocześnie poniższe kryteria:
1. osoby zamieszkujące miasto i gminę Więcbork;
2. osoby nieaktywne zawodowo;
3. osoby w wieku 55 lat i starsze;
które chciały czynnie spędzać czas wolny, korzystać z porad specjalistów i uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach organizowanych w Klubie. Uczestnikami Klubu było 40 osób, z czego: 31 K i 9 M. Jednorazowo z oferowanego wsparcia korzystało max 16 osób.
Podczas realizacji Projektu współpracowano z:
1. Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Więcborku
2. Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Więcborku;
3. Środowiskowym Domem Samopomocy w Więcborku;
Projekt „W 80 dni dookoła aktywności – Klub Seniora w gminie Więcbork” był realizowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wyniosła 50tys. zł.
________________________________________
Po zakończeniu realizacji projektu w okresie od października do grudnia 2010 r. odbywały się dalsze spotkania Seniorów, finansowane ze środków własnych gminy Więcbork.
Seniorzy kontynuowali spotkania z plastykiem, polonistą, muzykiem. Zorganizowano ponownie wyjazd do Opery Nova do Bydgoszczy na operetkę „Baron Cygański”.
Zobacz też: