W dniu 30 marca 2022r. rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Czas na zmiany – aktywizacja społeczno – zawodowa mieszkańców z obszarów rewitalizowanych w gminie Więcbork”.
Niniejszy projekt wpisuje się w założenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Więcbork na lata 2017- 2023, przyjętego do realizacji uchwałą RM w Więcborku Nr XLIV/331/18 RADY MIEJSKIEJ w WIĘCBORKU z dnia 30 maja 2018r., przedsięwzięcie zostało ujęte na „Liście głównych projektów/ przedsięwzięć rewitalizacyjnych” pod poz. nr 1 (Cel rewitalizacji 1: Aktywizacja i integracja mieszkańców śródmieścia/Cel rewitalizacji 2: Aktywizacja i integracja mieszkańców sołectwa Sypniewo; Kierunek działań 1.1/2.1: Aktywizacja społeczna, zawodowa i integracja mieszkańców).
Działania projektowe odbywają się w zrewitalizowanych budynkach na terenie gminy Więcbork:
1. Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku (ul. Rybacka),
2. Wiejski Dom Kultury w Sypniewie.
Pierwszym z realizowanych działań, w ramach projektu była aktywizacja społeczna.
Treningi umiejętności społecznych z psychologiem odbywały się w dniach 30 i 31 marca 2022 roku, następnie 7 i 14 kwietnia 2022r. uczestnicy projektu brali udział w warsztatach efektywnej komunikacji.
Działania w ramach przeprowadzonych treningów miały na celu podniesienie kompetencji osobistych w zakresie komunikacji indywidualnej oraz grupowej, a także podniesienie własnej wartości.
Kolejno w okresie od 8 kwietnia 2022r. do 12 maja 2022 r. dla każdego uczestnika projektu przewidziane były indywidualne spotkania z coachem (łącznie 8 godzin na uczestnika projektu). Uczestnicy projektu mieli szansę przyjrzeć się trudnym kwestiom w swoim życiu i negatywnym przekonaniom, które blokują ich przed osiągnięciem celu. Dzięki otwartym pytaniom i technikom coachingowym wzmocnili swój potencjał i zaczęli inaczej patrzeć na swoje życie, zwiększyli pewność siebie.
Wszystkie działania realizowane w ramach aktywizacji społecznej przyczyniły się do podniesienie umiejętności społecznych, które przyczynią się do powrotu uczestników projektu do życia społecznego, w tym na rynek zawodowy i aktywizację zawodową.
Kolejnym działaniem projektowym była aktywizacja zawodowa, która rozpoczęła się grupowym doradztwem zawodowym w okresie od 17 do 20 maja 2022 roku. Dzięki pomocy doradcy zawodowego Uczestnicy Projektu mogli lepiej zrozumieć samych siebie w odniesieniu do środowiska pracy, po to, aby umożliwić im realistyczny wybór lub zmianę zatrudnienia lub też osiągnięcie właściwego dostosowania zawodowego.
Następnie w okresie od 25 do 27 maja 2022 roku Uczestnicy Projektu spotkali się z indywidualnym doradcą zawodowym (2 godziny na uczestnika), który na podstawie rozmowy doradczej przygotował indywidualny plan działania dla każdego z nich. Dzięki poznaniu zainteresowań i preferencji uczestników projektu zostały utworzone 2 grupy szkoleniowe: pracownik gospodarczy oraz animator czasu wolnego.
W dniu 1 czerwca 2022r. w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku rozpoczął się pierwszy z kursów zawodowych tj. pracownik gospodarczy. Uczestnicy projektu bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które miały na celu podniesienie ich kwalifikacji zawodowych. Po zakończonym kursie 3 osoby podpisały umowę ws. odbycia 4-miesięcznego stażu zawodowego w Urzędzie Miejskim w Więcborku.
W terminie od dnia 14 czerwca 2022r. do dnia 30 czerwca 2022r. w Wiejskim Domu Kultury w Sypniewie druga grupa Uczestników Projektu przystąpiła do kursu pn. Animator czasu wolnego. Uczestniczki kursu poznały sekrety pracy animatora, dowiedziały się jak efektownie planować, organizować i prowadzić animacje dla dzieci i nie tylko oraz zdobyły niezbędną wiedzę w zakresie zabaw kreatywnych. Po zakończonym kursie 3 osoby odbędą 4-miesięczny staż zawodowy w instytucjach na terenie gminy Więcbork.