Od 01 lipca 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Najważniejszą zmianą od dnia 01 lipca 2019 r. jest możliwość ubiegania się o świadczenie wychowawcze na każde dziecko do 18. roku życia niezależnie od dochodu rodziny.
Istotną zmianą jest również brak ustalenia świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka od drugiego z rodziców w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze przez osobę samotnie wychowującą dziecko.
Rozszerzono katalog osób, którym przysługuje świadczenie wychowawcze. Oprócz matki, ojca, opiekuna faktycznego dziecka, jeżeli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu oraz opiekunowi prawnemu świadczenie wychowawcze od dnia 01 lipca 2019 r. przysługiwało będzie również dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Nowym udogodnieniem dla rodziców jest wprowadzenie 3 – miesięcznego terminu na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze w związku z urodzeniem dziecka, liczonego od dnia narodzin dziecka. Jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka rodzic złoży wniosek, otrzyma wyrównanie świadczenia wychowawczego od dnia urodzenia dziecka. Zaznaczyć należy, iż dotyczy to dzieci urodzonych po dniu 30 czerwca 2019 r.
Wprowadzono uregulowania prawne w przypadku śmierci jednego z rodziców zarówno w sytuacji kiedy świadczenie wychowawcze zostało przyznane oraz w przypadku gdy postępowanie było w toku i nie zostało zakończone. Również w tym przypadku należy pamiętać, iż dotyczy to spraw, w których śmierć rodzica nastąpiła po dniu 30 czerwca 2019 r.
Uregulowano postępowanie w sytuacji powzięcia informacji o zmianie miejsca zamieszkania osoby, której zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Świadczeniobiorca nie będzie musiał składać wniosku w organie właściwym ze względu na nowe miejsce zamieszkania, lecz informuje o fakcie zmiany miejsca zamieszkania organ właściwy wypłacający świadczenie wychowawcze i to organ przekazuje akta sprawy do organu właściwego ze względu na nowe miejsce zamieszkania.
Ostatnią istotną zmianą jest zmiana okresu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego. Od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego ustalane będzie na okres od dnia 01 czerwca do dnia 31 maja roku następnego i w związku z tym ulegną zmianie terminy składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.
W jaki sposób złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego?
1. Rodzic ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na kolejne dziecko. Od dnia 01 lipca 2019 r. chce ubiegać się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko. W jakim terminie musi złożyć wniosek?
Osoby mające ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko składają od dnia 01 lipca 2019 r. jeden wniosek ubiegając się o przyznanie świadczenia wychowawczego na wszystkie dzieci. Organ rozpatrując wniosek ustali prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko od dnia 01 lipca 2019 r. (na dziecko, na które świadczenie wychowawcze nie jest pobierane) oraz na pozostałe dzieci od dnia 01 października 2019 r. Prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalone do 31 maja 2021r. Należy pamiętać, aby wniosek został złożony do dnia 30 września 2019 r. jeśli chcemy otrzymać wyrównanie świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko od dnia 01 lipca 2019 r.
2. Rodzic nie ma ustalonego prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko. W jakim terminie musi złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego?
Osoby, które nie pobierają świadczenia wychowawczego muszą złożyć wniosek w okresie od dnia 01 lipca 2019 r. do dnia 30 września 2019 r. Złożenie wniosku w tym okresie zagwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca 2019 r. Jeżeli wniosek zostanie złożony po dniu 30 września 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku.
W jaki sposób można złożyć wniosek?
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego składa się w organie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w formie tradycyjnej (papierowej) od dnia 01 sierpnia 2019r., natomiast w formie elektronicznej e-wniosek można składać od dnia 01 lipca 2019r. za pomocą Portalu Informacyjno – Usługowego Empatia (empatia.mrpips.gov.pl), portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz bankowości elektronicznej.
Terminy na rozpatrzenie wniosku o świadczenie wychowawcze i wypłata świadczeń?
Od dnia 01 lipca 2019r. świadczenie wychowawcze przyznawane będzie w formie informacji o przyznaniu świadczenia. Jeśli wnioskodawca wskaże we wniosku adres poczty elektronicznej organ właściwy prześle informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany adres poczty elektronicznej. W przypadku nie podania adresu poczty elektronicznej osoba będzie mogła odebrać informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego w organie właściwym.
W przypadku złożenia wniosku:
• w okresie od dnia 01 lipca 2019r. do dnia 31 sierpnia 2019r. rozpatrzenie wniosku oraz wypłata świadczenia z wyrównaniem od lipca nastąpi najpóźniej do dnia 31 października;
• w okresie od dnia 01 września 2019r. do dnia 30 września 2019r. rozpatrzenie wniosku oraz wypłata świadczenia z wyrównaniem od lipca nastąpi najpóźniej do dnia 30 listopada 2019r.
• w okresie od dnia 01 października 2019r. do dnia 31 października 2019r. rozpatrzenie wniosku oraz wypłata świadczenia od miesiąca października nastąpi najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019r.
• w okresie od dnia 01 listopada 2019r. do dnia 30 listopada 2019r. rozpatrzenie wniosku oraz wypłata świadczenia od miesiąca listopada nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020r.
• w okresie od dnia 01 grudnia 2019r. do dnia 31 stycznia 2020r. rozpatrzenie wniosku oraz wypłata świadczenia od miesiąca jego złożenia nastąpi najpóźniej do dnia 29 lutego 2020r.