W Centrum Aktywności Seniora w Więcborku odbyło się Sympozjum Krajeńskie pt. „JEDNA KRAJNA, RÓŻNA KRAJNA”, zorganizowane przez Fundację Vlepvnet. Partnerem przedsięwzięcia był Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku.
Sympozjum otworzyli przybrani w stroje krajeńskie, Justyna Górska, reprezentująca zarząd Fundacji Vlepvnet oraz Tomasz Siekierka, dyrektor MGOPS w Więcborku. Pierwszym prelegentem był Roman Andrzejewski z Sadek, który poruszył temat muzyki w kulturze krajeńskiej. Następnie głos zabrała Kamila Krzanik – Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej. Jej prezentacja dotyczyła m.in. haftu krajeńskiego. Jako ostatni wystąpił Roman Skiba, etnograf z Muzeum Okręgowego w Pile, który opowiedział o zwyczajach i obyczajach krajeńskich. Ostatnim akcentem Sympozjum była otwarta dyskusja prelegentów ze słuchaczami.
Sympozjum cieszyło się sporym zainteresowaniem. Sala CAS została szczelnie wypełniona przez seniorów, uczniów więcborskiego LO, lokalnych pasjonatów historii, kultury oraz rękodzieła artystycznego. Podczas spotkania zaprezentowano hafty Teresy Kuczerepy z Więcborka.
Przedsięwzięcie miało szereg działań towarzyszących, dwa z nich odbyły się w Więcborku. Przy Szkole Podstawowej nr 1 powstał mural kolorystyką nawiązujący do haftu krajeńskiego. Natomiast w Sali Krajeńskiej MGOK w Więcborku odbyły się warsztaty Etnodesigne, podczas których przystrajano serwety. Oba działania zrealizowała Grupa twórcza Massmix.
Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska