Szkoła Podstawowa w Sypniewie zakończyła realizację projektu pn. „W sieci zagrożeń XII wieku”. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano szereg rozmaitych działań o charakterze profilaktycznym.
Na początku zapoznano dzieci i młodzież z tematyką projektu, dokonano podziału na grupy, wybrano liderów, i przydzielono obowiązki:
1. Pedagog szkolny przeprowadził ankietę diagnozującą problem uzależnień w naszej szkole, wraz z zespołem nauczycieli i dyrekcją szkoły opracowano wyniki, wyciągnięto wnioski i ustalono w jaki sposób wdrożyć wnioski.
2. Klasy gimnazjalne zorganizowały HAPPENING przy pomocy transparentów i wykonanych przez siebie ulotek, uczniowie głosili hasła zniechęcające do stosowania używek. Dodatkowo przeprowadzili rozmowy z mieszkańcami Sypniewa na temat zagrożeń ze strony stosowania używek.
3. Zorganizowano spotkanie z pielęgniarką (poznanie skutków stosowania używek dla naszego organizmu), ratownikiem medycznym (omówienie zasad udzielania pierwszej pomocy podczas zatrucia np. dopalaczami, narkotykami), policjantem (uświadomienie konsekwencji wynikających z nielegalnego posiadania, handlowania narkotykami, prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu).
4. Przygotowano przez uczniów prezentację multimedialną na temat używek oraz nakręcono etiudę z pomocą profesjonalnych reżyserów na temat uzależnień od telefonów komórkowych.
5. Filmy prezentowano na godzinach wychowawczych i na spotkaniu klas z okazji Dnia Dziecka. Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rada rodziców przygotowali przedstawienie o tematyce profilaktycznej pt.: „Agresja przed sądem”. Wykonano samodzielnie dekoracje i uszyto stroje do przedstawienia.
6. Dodatkowo przeprowadzono: dyskusje na tematy uzależnień, zajęcia z pedagogiem – profilaktyka uzależnień.
Konkurs na plakat promujący zdrowy tryb życia bez używek, wykonano gazetki tematyczne w klasach i na korytarzach. Odbył się konkurs na rymowankę i wierszyk o zdrowym stylu życia bez używek. Zorganizowano turniej sportowo – wiedzowy o tematyce profilaktycznej. Na turnieju wręczono puchar i nagrody za konkursy plastyczne, za najładniejszą rymowankę, ulotki i plakat. Zorganizowano spotkanie profilaktycznego ze specjalistą z Ośrodka Leczenia Uzależnień.
7. Na festynie szkolnym 10 czerwca zaprezentowano mieszkańcom wsi przedstawienie profilaktyczne, film profilaktyczny i zorganizowano galerię zdjęć z akcji profilaktycznych zorganizowanych w ramach projektu.
Źródło: SP Sypniewo