W Zespole Pałacowo-Parkowym w Runowie Krajeńskim odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. „Program Aktywności Lokalnej na terenie gminy Więcbork”, w której dział wzięło około 70 zaproszonych gości – przedstawicieli m.in. lokalnych władz samorządowych, instytucji pomocy społecznej z powiatu sępoleńskiego, podmiotów ekonomii społecznej z województwa kujawsko-pomorskiego.
Konferencja rozpoczęła się od powitania gości, uczynili to Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka, Grażyna Burdzy, wiceprezeska Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kobiet „GINEKA” w Bydgoszczy oraz Tomasz Siekierka, dyrektor MGOPS w Więcborku.
Następnie głos przejęła Izabela Szmaglinska, zastępca dyrektora MGOPS, która przedstawiła prezentację (można ją pobrać tutaj) podsumowującą realizację projektu. Omówiła m.in. cele projektu, formy wsparcia zaproponowane uczestnikom oraz rezultaty, z których główny to znalezienie zatrudnienia przez 8 osób. Swoimi odczuciami na temat Programu Aktywności Lokalnej, podzieliła się również, jego uczestniczka, Anna Kuszel.
Później przyszedł czas na przedstawienie, przygotowanego w ramach projektu, raportu z badań diagnostycznych prezentujących potrzeby i zasoby mieszkańców gminy Więcbork. Uczynił to autor dokumentu, Marcin Płocharczyk, antropolog kultury. Po prezentacji, wywiązała się dyskusja na temat wyników badań.
Po przerwie odbył się drugi blok konferencji, poświęcony podmiotom ekonomii społecznej. Głos zabrały przedstawicielki spółdzielni socjalnych: „Koronowianki”, Beata Głowacka, „Borowiackiego Wigora” z Gostycyna, Justyna Korzuch i Iwona Śpica, a także przedstawicielka stowarzyszenia „Bądź aktywny”, Dagmara Orzech, które omówiły funkcjonowanie reprezentowanych podmiotów ekonomii społecznej. Następnie odbyła się, momentami bardzo ożywiona i wartościowa debata.
Konferencję prowadził i moderował Janusz Wiśniewski.
Projekt pn. “Program Aktywności Lokalnej na terenie gminy Więcbork”, dofinansowany jest z Funduszy Europejskich. Projekt wdrażany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet “GINEKA” w Bydgoszczy, w partnerstwie z Gminą Więcbork/Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć tutaj.