Nadal odbywają się zajęcia w dwóch świetlicach wiejskich, tj. w Wituni prowadzone przez Jolantę Święs i w Runowie Krajeńskim obecnie prowadzone przez Agatę Urbańską-Krasowską. Cotygodniowe spotkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem maluchów.
Witunia
Podczas pierwszego spotkania dzieci wykonały urocze mini czapeczki z wełny i rolki po papierze toaletowym. Wszystkie czynności prowadzące do utworzenia tej mini dekoracji są banalnie proste, aczkolwiek dość czasochłonne. Natomiast efekt końcowy rekompensuje podjęty trud. Czapeczki posłużyły jako nakrycia głowy dla bałwanków wykonanych z bawełnianych skarpet, kawałka nici, ryżu, kolorowych guzików i szpilek.
Na drugim spotkaniu dzieci wykonały zimowy obrazek, wykorzystując do tego bawełniane płatki kosmetyczne, watę. Wspólnie zrobiliśmy sztuczny śnieg z pianki do golenia i mąki: było biało, miękko i pachnąco. Dzieci poznały historię Dziesięciu bałwanków W. Chotomskiej i wykonały bałwanki tym razem z płyty CD, kół origami oraz tealighta ze światełkiem LED.
Podczas trzeciego spotkania w styczniu dzieci wykonały magiczny obrazek wykorzystując do jego stworzenia biały papier, świeczkę i farby akwarelowe. Powstałe obrazki dzieci umieściły w kolorowych ramkach. Tego popołudnia zamknęliśmy śnieg w słoiku. Dzieci wykonały kule ze śniegiem. Każdy z uczestników spotkania zamknął „coś” w słoiku (były bałwanki, koty, choinki, wulkany, roboty, wozy strażackie i inne cuda) tworząc sobie swój własny, miniaturowy, zimowy krajobraz. Z tego śniegu nie ulepimy bałwana, ani nie pojeździmy po nim na sankach, ale z pewnością nacieszy nasze oczy.
Runowo Krajeńskie
W trakcie zajęć dzieci wykonywały miseczki gliniane pokryte reliefem dwubarwnym. W pierwszym etapie pracy ulepiły miski gliniane z pomocą gotowego kształtu. Następnie podsuszyliśmy wyroby, zjedliśmy poczęstunek i przystąpiliśmy do dalszej pracy. Nasze naczynia pokryliśmy farbą podszkliwną tak aby wycinając zaprojektowany wcześniej wzór uzyskać dwubarwną dekorację. Na tym etapie nasze miski pozostawiliśmy do dokładnego wyschnięcia, wtedy będą mogły być wypalone w piecu do ceramiki i już na innych zajęciach pokryte szkliwem transparentnym.
Tematem drugiego spotkania był komiks. Omówiliśmy sobie formę graficzną tego typu publikacji, podzieliliśmy się na zespoły i tworzyliśmy własne komiksy. Dzieci w ten sposób uczyły się pracy zespołowej, rozwijały swoją kreatywność i pewność kreski w rysunku. W ten oto sposób powstało pięć krótkich historyjek komiksowych. W trakcie pracy zrobiliśmy sobie przerwę na przygotowanie sałatki owocowej, którą ze smakiem zjedliśmy.
Projekt dofinansowany jest z Funduszy Europejskich, a wdrażany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet “GINEKA” w Bydgoszczy, w partnerstwie z Gminą Więcbork/Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku.