We wrześniu odbyło się siedem kolejnych spotkań animacyjnych, w dwóch Świetlicach Wiejskich, w Runowie Krajeńskim i Wituni. Cykliczne zajęcia cieszą się sporym zainteresowaniem wśród maluchów. Spotkania odbywają się w piątki lub w soboty. Dzieci zdążyły się już zaprzyjaźnić w prowadzącymi zajęcia, tj. z Katarzyną Wilkowską-Śmigiel w Runowie Krajeńskim i Jolantą Święs w Wituni.
W spotkaniach, dzieciom towarzyszą rodzice, członkinie kół gospodyń wiejskich. Nieocenioną pomoc świadczy na każdych zajęciach również pani Maria Łańska, sołtys Wituni.
Podczas wrześniowych zajęć w Runowie Krajeńskim tematem spotkań był teatrzyk kukiełkowy. Dzieci opracowywały scenariusz, wykonały postacie i elementy dekoracyjne. Odgrywały scenki, które na finalnym spotkaniu zostały uwiecznione na filmie. Ostatnie wrześniowe spotkanie to wstęp do październikowego bloku zajęć „Spójrz na siebie”, podczas których uczestnicy metodą stemplową wykonali własne portrety.
Na październik zaplanowaliśmy cykl czterech zajęć nawiązujących do powyższego tematu. Spotkania będą podzielone na dwie części: zajęcia dla dzieci i dla dorosłych. Odbywać się one będą naprzemiennie co dwa tygodnie. Spotkania dla dzieci będą miały miejsce w soboty (w godz. 10.00-14.00), natomiast dla dorosłych w piątki (w godz. 16.00-20.00 lub 17.00-21.00).
W Wituni podczas trzech zajęć odbywała kreatywna zabawa pn. „Bardzo głodna gąsienica.” Na początku spotkania dzieci poznały historię pewnej bardzo głodnej gąsienicy, która stała się inspiracją do działań plastycznych. Aby zaktywizować uczestników przygotowano szablony z wszystkim co zjadła gąsienica. Zadaniem dzieci było ułożenie ich w kolejności. Następnie maluchy namalowały komiks na podstawie historyjki oraz odegrały scenki. Na koniec wykonały w grupach piękne gąsienice na dużym arkuszu papieru. Na kolejnych zajęciach animatorka zorganizowała zabawę taneczną podczas której dzieciaki wykonywały cuda z balonów. W trakcie zabawy dzieci poznały podstawowe techniki skręcania balonów tworząc przeróżne konstrukcje (hełm, pies, łabędź itp.). Podczas kolejnego, ostatniego spotkania we wrześniu dzieci w grupach stworzyły jesienne drzewa wykorzystując do tego kolorowy papier, bibułę, zasuszone liście, farby. Rozpoznawały i segregowały liście wg gatunku. Następnie z kolorowych liści klonowych wykonały przepiękny bukiet róż.
W październiku, podczas czterech zaplanowanych spotkań (6, 13, 27 październik, w godz. 15:30-19:30, 21 października, w godz. 10:00-14:00) dzieciaki wykonywać będą dzieła z filcu na mokro (kwiaty, obrazki), ramki na zdjęcia, będą również bawić się masą solną oraz samodzielnie przyozdobią torby ekologiczne.
Animacja lokalna realizowana jest w ramach projektu pn. “PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ NA TERENIE GMINY WIĘCBORK”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Projekt wdrażany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet “GINEKA” w Bydgoszczy, w partnerstwie z Gminą Więcbork/Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku.