MGOPS w Więcborku informuje, iż przystąpił do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (dalej PO PŻ) 2014–2020 – Podprogram 2017, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Instytucją Zarządzającą Programem FEAD jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą Agencja Rynku Rolnego. Umowę regulującą bezpośrednie przekazywanie produktów żywnościowych podpisano w tym zakresie z CARITAS DIECEZJI BYDGOSKIEJ (ul. Cienista 2, 85-819 Bydgoszcz, tel. 52 3716721).
Celem Programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2017 r. – czerwiec 2018 r.
Pomocą żywnościową, w ramach PO PŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200 % kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj.
• 1268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej,
• 1028 PLN dla osoby w rodzinie.
Paczka żywnościowa dla jednej osoby w Podprogramie 2017, zawiera 19 produktów zgrupowanych w 6 kategoriach, o łącznej wadze 50,45 kg, tj:
1. art. warzywne i owocowe (4 kg groszku z marchewką; 4 kg fasoli białej; 1,76 kg koncentratu pomidorowego; 1,05kg buraczków (wiórki); 1,5 kg powideł śliwkowych),
2. art. skrobiowe (4,5kg makaronu jajecznego;0,5,kg makaronu kukurydzianego bezglutentowego; 4 kg ryżu białego;2 kg kaszy gryczanej; 0,6 kg herbatników maślanych),
3. art. mleczne (7 l mleka UHT;2,4 kg sera podpuszczkowego dojrzewającego),
4. art. mięsne (1,7 kg gulaszu wieprzowego z warzywami;3 kg szynki drobiowej;2,1 kg szynki wieprzowej mielonej; 0,64kg pasztetu wieprzowego; 1,7 kg filetu z makreli w oleju),
5. 4 kg cukru białego,
6. tłuszcze (4 l oleju rzepakowego).
W okresie od sierpnia 2017 do maja 2018 minimum 43 tony żywności trafi do minimum 850 więcborczan.
Dodatkowo, dla osób objętych pomocą planuje się organizację działań towarzyszących programowi, mających na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, np:
– warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
– warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia,
– programy edukacyjne mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
– warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych).
Osoby spełniające w/w kryterium, które chcą skorzystać z tej formy wsparcia, powinny zgłosić się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku (ul. Mickiewicza 22a, biuro nr 24) w celu otrzymania skierowania upoważniającego do poboru artykułów żywnościowych.
Osoba do kontaktu:
Krystyna Patyna, starszy pracownik socjalny (koordynator Programu)
tel. 52 389 53 58