Właśnie zakończyła się druga część warsztatów kulinarnych realizowanych w ramach projektu pt. „Na nowo odkrywamy co bardzo dobrze znamy – edycja II” organizowanych przez Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku wraz z czterema partnerami, tj:
1. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku;
2. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Więcborku;
3. Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Więcborku;
4. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich (wraz z KGW Sypniewo, Jastrzębiec, Nowy Dwór);
Tematem przewodnim tej części zajęć były jesienne smaki z różnych regionów Polski, z uwzględnieniem potraw kuchni krajeńskiej.
Na stołach pojawiły się mi.in.:
- chleb sodowy,
- cebularze,
- piernikowe muffiny,
- zupa z brukselki i pieczarek,
- ciasto z gruszką i gorgonzolą,
- gołąbki rybne we włoskiej kapuście.
Popularność warsztatów wciąż rośnie – odbywają się przy ogromnym zaangażowaniu uczestniczek/ów oraz ich imponujących umiejętnościach. Wśród kucharek i tylko jednego kucharza uwidacznia się ogromna pasja do gotowania, co przekłada się smak i wygląd potraw.
W każdych zajęciach pomagają uczestnikom wolontariusze z Międzyszkolnego Klubu Wolontariusza AMICUS w Więcborku.
Ciekawostką jest, iż w warsztatach uczestniczy członkini grupy hafciarskiej „Igłą malowane”, autorka przepięknych serwet i bieżników zdobionych tradycyjnych krajeńskim haftem. Seniorka podczas warsztatów zaprezentowała również własnoręcznie przygotowany proporzec (herb) promujący działalność grupy, zdradzając iż herb wykonany jest metodą hafciarską, nazywaną sztandarową.
W zajęciach bierze udział pięć grup warsztatowych, tj. 75 osób, w szczególności są to seniorzy z terenu gminy Więcbork.
Każde zajęcia podzielone są na część edukacyjną, praktyczną i ta najsmaczniejszą – część degustacyjną, podczas której wszyscy, wspólnie siadają przy stole. Trenerem, prowadzącym zajęcia jest Pani Dorota Głyżewską – Fijas – na co dzień nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.
Spotkania dla trzech grup odbywają się w świetlicach wiejskich w Lubczy (dla KGW Sypniewo), Nowym Dworze i Jastrzębcu, natomiast dwie grupy seniorów z Więcborka mają do dyspozycji salę gastronomiczną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.
Wszystkie działania ukierunkowane są na zwiększenie aktywności społecznej osób z terenu miasta i gminy Więcbork poprzez współorganizację i udział w działaniach promujących integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, a wszystko po to aby odkryć piękne zakątki Krajny.
Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.