W dnia 26 października 2015 roku odbył się już trzeci wyjazd edukacyjno-kulturalny, tym razem pod nazwą „Odkrywamy pieśni i tańce Krajny”. Z zaproszenia skorzystało aż 50 uczestników, w szczególności byli to seniorzy oraz grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku wraz z animatorem Joanną Nowakowską.
Wyjazd odbył się w ramach realizowanego projektu pn. „Na nowo odkrywamy co bardzo dobrze znamy – II edycja” przez Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku wraz z czterema partnerami.
Na początek w bogatym scenariuszu znalazła się wizyta w gościnnych progach Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią, z którym współpracuje Gmina Więcbork. W imieniu mieszkańców, wszystkich gości przywitała – pani Ewa Kwistowska, dyrektor placówki. Zaakcentowała, iż wizyta doskonale wpisuje się w okres świąt dla seniorów, gdyż 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października – Międzynarodowy Dzień Seniora, natomiast 14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora.
Nie zabrało muzyki biesiadnej, którą zagwarantowali zaproszeni przez DPS w Nakle nad Notecią muzycy – Eugenia Czyż-Rydzyńska (akordeon), Andrzej Kuligowski (gitara) natomiast mąż pani Eugenii – pan Józef Rydzyński, jako przedstawiciel Radia Nakło, 107,5 FM „Twój Rytm na Krajnie i Pałukach” – skrzętnie wszystko nagrywał, z obietnicą zaprezentowania materiału z wizyty w najbliższym autorskim programie radiowym.
Program artystyczny zaprezentowali też mieszkańcy DPS-u w Suchorączku wraz z animatorem Joanną Nowakowską.
Kolejnym, wyczekiwanym punktem wyjazdu – była wizyta w Nakielskim Ośrodku Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego. Na początek, na scenie pojawiły się dzieci zrzeszone w Zespole Pieśni i Tańca KRAJNA, prezentując na scenie ludowe tańce, m.in. przepiękną polkę czy kaczoka.
Kolejną atrakcją był multimedialny pokaz, pn. „Nakło wczoraj i dziś”. Prelegent pan Zbigniew Kubisz, przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Nakła, zaprezentował wszystkim kilkaset zdjęć miasta zebranych na starych pocztówkach, niektóre datowane były nawet na 1800 rok. Można było obejrzeć porównania tych samych miejsc dawniej i dziś, co pokazało to jak bardzo w ostatnim wieku wizerunek miasta uległ przeobrażeniom.
Po pokazie, na scenę kolejny raz wkroczył dumnie Zespół Pieśni i Tańca KRAJNA, jednak tym razem była to grupa osób dorosłych, prezentująca się w tradycyjnych krajeńskich strojach. „KRAJNA” występuje już na scenie od 38 lat, bierze udział w koncertach i uroczystościach okolicznościowych i festiwalach folklorystycznych, pielęgnuje tradycje, popularyzuje polski folklor. Poprzez aktywną działalność artystyczną promuje Ziemię Krajeńską i powiat nakielski w kraju i za jego granicami.
Artyści zaprezentowali się w dwóch odsłonach – prezentując dwie suity tańców, pierwsza krajeńska, druga lubelska, również w tradycyjnych lubelskich strojach.
Wszystko było urozmaicone wspaniałymi pieśniami z krajeńskiej wsi. Zaprezentowano materiał zawierający taniec, muzykę i śpiew dawnych Krajniaków. Była to iście krajeńska uczta kulturalna zaklęta w muzyce i uchwycona w tańcu.
Wszystkie działania ukierunkowane są na zwiększenie aktywności społecznej osób z terenu miasta i gminy Więcbork poprzez współorganizację i udział w działaniach promujących integrację wewnątrz i międzypokoleniową, a wszystko po to aby odkryć piękne zakątki Krajny.
Partnerami projektu, są:
1. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku;
2. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Więcborku;
3. Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Więcborku;
4. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich (wraz z KGW Sypniewo, Jastrzębiec, Nowy Dwór);
Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.