Kolejna wycieczka po Krajnie pozwoliła seniorom z terenu gminy Więcbork poznać historię z okresu II wojny światowej. Więcborczanie odwiedzili niemiecki obóz przesiedleńczy w Potulicach, który powstał 1 lutego 1940 r. Seniorzy zwiedzili cmentarz na którym spoczywają ci, którzy nie przetrwali cierpień, upokorzeń i upodlenia, karcer w podziemiach byłego pałacu rodu Potulickich oraz izbę pamięci w Zespole Szkół im. Dzieci Potulic.
Niemcy utworzyli obóz złożony z dwudziestu drewnianych baraków, przez który przeszło ok. 25 tysięcy osób. Pierwsze polskie rodziny zwożono tu z Pomorza, Okręgu Gdańskiego oraz z innych obszarów Polski. Obóz został oswobodzony 21 stycznia 1945 r. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje zakład karny.
Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle n/Notecią, które mieści się w odrestaurowanym spichlerzu (spichlerz pochodzi z końca XIX w. i zbudowany został w charakterystycznej technice szkieletowej tzw. „pruski mur”) ze spadzistym dachem krytym dachówką oraz z oknami zabezpieczonymi drewnianymi okiennicami. Budynek zaadaptowano na potrzeby muzeum po rekonstrukcji w 1990 roku. Na parterze oraz na pierwszym piętrze prezentowane są wystawy czasowe, drugie piętro zajmuje ekspozycja stała z zabytkami archeologicznymi, historycznymi i etnograficznymi, które muzeum pozyskuje od początku swego istnienia.
Następnie, seniorzy udali się na rejs po Noteci statkiem Władysław Łokietek.
Wyjazd był elementem projektu pn. „Na nowo odkrywamy co bardzo dobrze znamy – II edycja” realizowanego przez Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku wraz z czterem partnerami.
Partnerami projektu, są:
1. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku;
2. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Więcborku;
3. Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Więcborku;
4. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich (wraz z KGW Sypniewo, Jastrzębiec, Nowy Dwór);
Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Patronat nad projektem objęła Posłanka na Sejm RP – Iwona Kozłowska.