W ramach realizowanego projektu partnerskiego pt. „Na nowo odkrywamy co bardzo dobrze znamy” aż 106 mieszkańców gminy Więcbork (w tym 58 osób w wieku 60+), miało niecodzienną okazję skorzystać z bezpłatnych warsztatów rękodzielniczych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów: Izabelę Ulutas oraz Macieja Łucyszyna. Skorzystać mogli wszyscy chętni mieszkańcy gminy, w szczególności seniorzy (osoby w wieku 60+), najstarsza uczestniczka miała 89 lat.
Spotkania odbywały się w czterech Świetlicach Wiejskich (w Wituni, Runowie Krajeńskim, w Śmiłowie i Suchorączku) oraz w Klubie Seniora w Więcborku. Każda z pięciu grup spotkała się pięć razy, aby odkryć piękno Krajny w zaproponowanych przez trenerów formach artystycznych.
Prace zostały wykonane przy użyciu nowoczesnych form i materiałów, pojawił się giętki rattan, płótno i wosk pszczeli wraz z cała gamą barwników, plastyczna glina jak również kolorowa bibuła, krepa i barwione kłosy zboża.
Tematyka warsztatów ukierunkowana była na piękno krajeńskich form i kształtów. Podczas 100 pracowitych godzin, nasi uczestnicy mieli okazję wykonać:
1. przepiękne bukiety polnych kwiatów z kłosami z suszonego, barwionego zboża;
2. praktyczne koszyki do chleba z rattanu (wykorzystane podczas organizowanych Dożynek Gminnych we wsi Witunia);
3. wyroby ceramiczne z motywem krajeńskim (z gliny powstały m.in. misy, wazony, doniczki);
4. barwne obrazy malowane woskiem (tzw. batik) – pojawiły się m.in. krajobrazy, bukiety kwiatów, wzory haftu krajeńskiego;
5. drewniane szkatułki na biżuterię z krajobrazem z Krajny oraz drewniana okładka na kartę potraw ze wzorem krajeńskim. Szkatułki ozdobiono metodą decoupage wykorzystując m.in. czarno-białe zdjęcia pałacu w Suchoraczku, obecnej siedziby Domu Pomocy Społecznej; pałacu w Runowie Krajeńskim; Pasieki Krajeńskiej Państwa Haliny i Józefa Bondarczyków;
Warsztaty były ukierunkowane na pobudzenie i wzrost zainteresowań rękodziełem z motywami Krajeńskimi, miały również na celu integrację między i wewnątrz pokoleniową mieszkańców gminy Więcbork.
Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku wraz z 6 partnerami projektu, tj.:
1. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku;
2. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Więcborku;
3. Kołem Gospodyń Wiejskich w Wituni;
4. Kołem Gospodyń Wiejskich w Runowie Krajeńskim;
5. Kołem Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie;
6. Kołem Gospodyń Wiejskich w Suchorączku.
Aktualnie, w ramach projektu trwają warsztaty kulinarne, planowany jest również wyjazd kulturalno-edukacyjny do Muzeum Ziemi Krajeńskie w Złotowie.
Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Patronat nad projektem objęła Posłanka na Sejm RP – Iwona Kozłowska.