Krajeńskie rękodzieło wcale nie odchodzi do lamusa, wręcz przeciwnie, stąd też pomysł aby ożywić troszkę historię Krajny. W ramach realizowanego projektu partnerskiego pt. „Na nowo odkrywamy co bardzo dobrze znamy” aż 100 mieszkańców gminy Więcbork, ma niecodzienną okazję bezpłatnie skorzystać z warsztatów rękodzielniczych prowadzonych przez wykwalifikowanych 2 trenerów: Izabelę Ulutas oraz Macieja Łucyszyna.
Na terenie czterech wsi (w Świetlicy Wiejskiej w Wituni, Runowie Krajeńskim, w Śmiłowie i Suchorączku) oraz w Klubie Seniora w Więcborku trwają spotkania, na których można samodzielnie stworzyć maleńkie arcydzieła rękodzieła. Podczas zajęć pojawiły się już bukiety polnych kwiatów z kłosami ze suszonego zboża, koszyki do chleba, wyroby ceramiczne z motywem krajeńskim czy obrazy malowane woskiem (tzw. batik). Na kolejnych zajęciach pojawią się szkatułki na biżuterię z krajobrazem z Krajny oraz drewniana okładka na kartę potraw ze wzorem krajeńskim.
Skorzystać mogą wszyscy chętni mieszkańcy gminy, w szczególności seniorzy (osoby w wieku 60+), zajęcia cieszą się ogromną popularnością. Ci, którzy byli na nich choć raz, nie kryją zadowolenia oraz podkreślają niepowtarzalną atmosferę panującą podczas wykonywania różnych prac. Zaangażowanie uczestników przerosło zamierzenia prowadzących. Warsztaty są ukierunkowane na pobudzenie i wzrost zainteresowań rękodziełem z motywami krajeńskimi.
W planach są jeszcze warsztaty kulinarne oraz wyjazdy edukacyjno-kulturalne. Wszystkie działania ukierunkowane są na zwiększenie aktywizacji społecznej mieszkańców gminy poprzez współorganizację i udział w działaniach promujących integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, a wszystko wzorowane motywami Krajny.
Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku wraz z 6 partnerami projektu, tj.:
1. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku;
2. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Więcborku;
3. Kołem Gospodyń Wiejskich w Wituni;
4. Kołem Gospodyń Wiejskich w Runowie Krajeńskim;
5. Kołem Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie;
6. Kołem Gospodyń Wiejskich w Suchorączku.
Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Patronat nad projektem objęła Posłanka na Sejm RP – Iwona Kozłowska.