Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie w Więcborku wraz z sześcioma partnerami już od lipca 2014 roku rozpoczyna realizację przedsięwzięcia pn. „Na nowo odkrywamy co bardzo dobrze znamy”. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Przez sześć miesięcy (VII-XII/2014) grupa seniorów z terenu gminy Więcbork wraz z osobami towarzyszącymi uczestniczyć będzie w zajęciach promujących integrację wewnątrz i międzypokoleniową. Mieszkańcy gminy na nowo będą odkrywać piękno, tradycję i kulturę Krajny.
W ramach przedsięwzięcia dla uczestników planuje się przygotować:
1. WARSZTAT RĘKODZIELNICZY ukierunkowany na piękno formy i tradycyjnych kolorów charakteryzujących Krajnę;
2. WARSZTAT KULINARNY popularyzujący tradycyjne potrawy i obyczaje krajeńskie, zakończony uroczystą wigilijną kolacją;
3. WYJAZDY EDUKACYJNO-KULTURALNE, w ramach których uczestnicy poznają jakże piękne zakątki Naszego Regionu;
4. na zakończenie przygotowana zostanie PUBLIKACJA zawierająca ciekawe przepisy kulinarne, materiały z zajęć i wyjazdów.
Partnerzy projektu:
1. Gmina Więcbork/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku;
2. Gmina Więcbork/Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku;
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Wituni;
4. Koło Gospodyń Wiejskich w Runowie Krajeńskim;
5. Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Dworze
6. Koło Gospodyń Wiejskich w Suchorączku.
W całym przedsięwzięciu weźmie udział 200 osób z terenu miasta i gminy Więcbork, w tym 130 osób w wieku po 60 roku życia. Zajęcia odbywać się będą w Więcborku (w siedzibie Klubu Seniora) oraz w czterech Świetlicach Wiejskich (tj. Witunia, Runowo Krajeńskie, Nowy Dwór, Suchorączek).
W ramach rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 w 2014 roku przeznaczono 40 mln zł. Można było ubiegać się o dofinansowanie w ramach czterech priorytetów:
• Priorytet I: edukacja osób starszych
• Priorytet II: aktywność społeczna, promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową,
• Priorytet III: partycypacja społeczna
• Priorytet IV: oraz zewnętrzne usługi społeczne.
Ogółem na konkurs wpłynęło ponad 2 400 wniosków, z czego 470 otrzymało dotację. Z województwa kujawsko-pomorskiego, w różnych priorytetach dofinansowanie otrzymało 11 projektów.
Stowarzyszenie złożyło ofertę w ramach Priorytetu II. W ramach tego obszaru wpłynęło 1.288 ofert, z czego 205 ofert otrzymało dofinansowanie (oferta Stowarzyszenia zajęła 3 miejsce w rankingu).