Dzieci i wychowawcy ze Świetlicy Środowiskowej Uśmiech w Więcborku walczą w konkursie Fundacji AVIVA, pn. „To dla mnie ważne”, o środki finansowe na zakup pieca do wypału ceramiki. Żeby wesprzeć dzieci i wychowawców, wystarczy wejść w link: https://todlamniewazne.pl/inicjatywa,351,to-dla-nas-wazne-piec-do-wypalu-gliny.html , kliknąć w „Zagłosuj”, wpisać swój adres e-mail, a następnie kliknąć w „Wyślij”. Każdy głos trzeba potwierdzić klikając w link, który otrzymamy na podany przez nas adres e-mail. Głosować można codziennie. Głosowanie potrwa do 28 marca 2014 roku.
To dla nich ważne
Marzeniem dzieci i wychowawców ze Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech” w Więcborku jest posiadanie pieca do wypału ceramiki. Lubimy i potrafimy lepić. Niestety z uwagi na brak dostępu do pieca nasze możliwości rozwoju w tej dziedzinie są bardzo ograniczone. Koszty jakie ponosimy za wypał w innych placówkach sprawiają, iż czekamy kilka miesięcy aby ujrzeć swoje prace, co wpływa demotywująco na uczestników zajęć.
Koszt zużycia pieca i zakupu gliny jest bardzo niski więc, z pewnością, piec będzie nam służył przez następne kilkanaście lat.
Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka oraz przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim, jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom wielką frajdę! Własnoręcznie wykonane rzeczy przyczyniają się do wzrostu samooceny i wiary we własne możliwości. Aby rozwijać w człowieku uzdolnienia, w pierwszej kolejności należy rozbudzić w nim zainteresowania, nie każdy musi osiągnąć perfekcję aby osiągnąć sukces. Lepienie stwarza sytuacje, w których dzieci świadomie i aktywnie uczestniczą.
W całym procesie twórczym uczą się poprzez odkrywanie, obserwację, przeżywanie, działania praktyczne i poznawcze. Zajęcia z gliną umożliwiają dzieciom łączenie trzech podstawowych form działalności: zabawy, nauki i pracy. Uczą sumienności, dokładności oraz rozwijają zdolności manualne jak i potrzebę twórczego i aktywnego działania.