W dniu 4 grudnia 2013 roku w Świetlicy Wiejskiej w Runowie Krajeńskim odbyło się „Szkolenie z zakresu spółdzielczości socjalnej”, zrealizowane w ramach Programu Aktywności Lokalnej pn. „Energia jest w Nas”, będącego integralną częścią projektu systemowego pn. „interAKTYWNI”, wdrażanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku.
Projekt pn. „interAKTYWNI”, współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Na szkolenie przybyło 8 uczestników zakwalifikowanych do udziału w programie aktywności lokalnej oraz 8 osób zakwalifikowanych jako otoczenie UP.
Wśród uczestników pojawiły się:
1. przedstawicielki lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich wraz z Przewodniczącą – panią Teresą Błażejewska,
2. sołtys wsi Runowo Krajeńskie – pan Jan Antczak
3. oraz Dyrektor SP Runowo Krajeńskie – pan Piotr Kriese.
Zajęcia poprowadziła Iwona Borkowska, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kobiet GINEKA. W trakcie szkolenia uczestnicy mieli możliwość wymiany poglądów, opinii oraz refleksji na temat aktywności lokalnej.
Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:
1. Idea spółdzielczości socjalnej czyli działalność gospodarcza indywidualna czy w formie spółdzielni socjalnej.
2. Działalność społecznie użyteczna w kontekście działalności gospodarczej.
3. Działalność pożytku publicznego prowadzona w formie odpłatnej
4. i nieodpłatnej.
5. Spółdzielnie socjalne założone przez osoby fizyczne a prawne – różnice.
6. Decyzja o rozpoczęciu działalności w formie spółdzielni socjalnej.
7. Biznes Plan – podstawowe założenia przyszłej działalności, w tym badanie rynku w kontekście świadczonych usług (potrzeby społeczne).
8. Statut spółdzielni socjalnej.
9. Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
10. Rejestracja spółdzielni socjalnej w Krajowym Rejestrze Sądowym – procedury.
11. Dobre praktyki z województwa kujawsko – pomorskiego.
Podczas szkolenia zaproponowano mieszkańcom kompleksową pomoc i wsparcie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej w Bydgoszczy, Filii w Więcborku.
Głównym celem szkolenia było:
1. zaznajomienie uczestników ze specyfiką spółdzielczości socjalnej oraz prowadzeniem stowarzyszenia;
Cele szczegółowe:
1. pogłębienie wiedzy oraz wymiana doświadczeń w zakresie poziomu aktywności lokalnej – na przykładzie organizowanych imprez, przedsięwzięć;
2. wzbogacenie praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu problemów wynikających z ograniczonych środków finansowych przeznaczanych na rozwój społeczny wsi,
3. przekazanie informacji nt. dobrych praktyk z obszaru funkcjonowania spółdzielni socjalnych;
Podczas dyskusji omówiono różnorodne możliwości i kierunki rozwoju wsi, dookreślono wstępnie najważniejsze potrzeby mieszkańców. Członkinie KGW dowiedziały się jak przekształcić koło gospodyń wiejskich w formalne stowarzyszenie (zarejestrowane w KRS).
Szkolenie posłużyło jako inspiracja do rozwoju dalszej aktywności lokalnej, w taki sposób aby więcej się działo dla mieszkańców wsi, w szczególności dla seniorów i dzieci.
Szkolenie zorganizowano jako element Programu Aktywności Lokalnej „ENERGIA JEST W NAS” realizowanego jest w ramach projektu systemowego „interAKTYWNI” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji; 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej – projekty systemowe.